امروز جمعه  ۲۰ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۲/۳۱- ۱۶:۰۴ - مشاهده: ۲۲۲
تعداد بازدید:222 چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 - 16:04
بررسی آخرین وضعیت ترانزیت و حمل و نقل کالا و مسافر بین ایران و گرجستان با حضور معاونین وزیر دو کشور

بررسی آخرین وضعیت ترانزیت و حمل و نقل کالا و مسافر بین ایران و گرجستان با حضور معاونین وزیر دو کشور و سفیر کشورمان در تفلیس

در نشست ویدئویی که با حضور سید جواد قوام شهیدی سفیر کشورمان در تفلیس، عبدالهاشم حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی کشورمان و آکاکی ساغیراشویلی معاون وزیر اقتصاد گرجستان در حوزه حمل و نقل برگزار گردید، طرفین آخرین وضعیت ترانزیت ، حمل و نقل کالا و تردد مسافر بین جمهوری اسلامی ایران و گرجستان را بررسی نمودند.

در نشست ویدئویی که با حضور سید جواد قوام شهیدی سفیر کشورمان در تفلیس، عبدالهاشم حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی کشورمان و آکاکی ساغیراشویلی معاون وزیر اقتصاد گرجستان در حوزه حمل و نقل برگزار گردید، طرفین آخرین وضعیت ترانزیت  ، حمل و نقل کالا و تردد مسافر بین جمهوری اسلامی ایران و گرجستان  را بررسی نمودند.

در این نشست طرفین ضمن  ارائه گزارشی از آخرین اقدامات انجام شده در خصوص رعایت پروتکلهای  بهداشتی  در مرزهای خود با کشورهای همسایه پس از شیوع ویروس کرونا ، بر ضرورت ایجاد کریدور های سبز در جهت از سرگیری صادرات و واردات  و تجارت بین دو کشور با همکاری با کشورهای منطقه  تاکید کردند .

حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی کشورمان، ضمن تشریح اقدامات انجام شده در مبادی مرزی کشورمان با کشورهای همسایه  و اجرای موثر خدمات و مراقبتهای بهداشتی برای بازگشایی مرزها، خواستار  تسهیل ورود ناوگان حمل و نقلی و ترانزیتی ایرانی به گرجستان با رعایت مقررات بهداشتی شد.

سید جواد قوام شهیدی سفیر کشورمان در تفلیس  نیز با تاکید براهمیت راه اندازی  هر چه سریعتر مسیر سبز برای ناوگان حمل ونقل تجاری  و ترانزیتی دو کشور  خواستار تشریک مساعی طرفین به منظور رفع مشکلات ترددی در موضوع کالا ، خدمات و مسافر گردید . وی همچنین با توجه به مشکلات ایجاد شده برای  تردد اتباع  و مقیمین ایرانی به گرجستان  در پی شیوع کرونا  از طرف گرجی خواست آخرین تصمیمات و برنامه‌های این کشور در بازگشایی مرزهای هوایی با سایر کشورها را که قرار است از ابتدای جولای اعمال شود به طور رسمی‌به سفارت کشورمان منعکس نموده تا اقدامات و تمهیدات لازم در این خصوص در نظر گرفته  شود.

ساغیراشویلی نیز ضمن اشاره به اهمیت جایگاه  ایران برای گرجستان در حوزه‌های تجاری و گردشگری به تصمیمات اخیر ستاد هماهنگی مبارزه با کرونا برای کاهش  تدریجی محدودیتها  اشاره کرد و تصمیم گیری‌ها در زمینه رفع محدودیتها در حوزه گردشگری و در حوزه ترانزیت را با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و منوط به استعلام از وزارت بهداشت آن کشور کرد .

و‌ی همچنین با تشریح آخرین تصمیمات اتخاذ شده در حوزه‌های حمل و نقل کالا و مسافر اظهار داشت، تدابیر لازم در تمامی حوزه‌ها در نظر گرفته شده است لکن نیازمند است که زیرساخت های آن نیز در مبادی مرزی و فرودگاهی فراهم گردد.وی در عین حال تاکید نمود تردد گردشگران و مسافران به مقصد گرجستان بر اساس رده بندی میزان گستردگی اپیدمی‌کرونا در کشورها خواهد بود و بر این اساس مسافران از مبدا هر گروه از کشورها نیازمند مدارک بهداشتی مربوط به آن گروه خواهند بود.

معاون وزیر اقتصاد گرجستان ضمن استقبال از فعال نمودن طرح کریدور سبز، تحقق آنرا یکی از اولویت‌های دولت گرجستان در حوزه حمل و نقل برشمرد.وی در عین حال بر افزایش ظرفیتهای ریلی و بهره مندی هر چه بیشتر از آن در حوزه حمل و نقل کالا میان دو طرف تاکید نمود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما