امروز جمعه  ۲۰ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۲/۲۳- ۱۰:۵۸ - مشاهده: ۱۹۵

متن بیانیه مطبوعاتی سفارت ج.ا.ایران در گرجستان به مناسبت دومین سالگرد خروج آمریکا از برجام

همزمان با دومین سالگرد خروج یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده آمریکا از برجام و اعمال تحریم های غیرانسانی و ظالمانه علیه دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران، سفارت ایران در گرجستان بیانیه مطبوعاتی به شرح ذیل را منتشر می کند:

باسمه تعالی

دو سال پیش در روز 8 می 2018، ایالات متحده آمریکا به طور یکجانبه از توافق هسته ای ایران موسوم به برجام خارج شد و به دنبال آن، تحریم های غیر انسانی و ظالمانه ای را علیه دولت و مردم ایران اعمال کرد. این توافق که نتیجه سال ها تلاش دیپلماتیک و دیپلماسی بین ایران و 6 کشور جهان (انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه، چین و آمریکا) بود چشم انداز روشنی برای صلح و امنیت بین المللی ترسیم نموده بود و بر اهمیت دیپلماسی و گفت و گو برای حل منازعات و مناقشات بین المللی تاکید کرد. با این حال، خروج یکجانبه و غیر قانونی آمریکا از این توافق بین المللی، به طور جدی آینده این توافق و صلح و امنیت بین الملل را به خطر انداخت.

باید توجه داشت که ایالات متحده آمریکا، سابقه تاریکی در عدم پایبندی به تعهدات بین المللی دو جانبه و چند جانبه داشته است. برجام نیز یکی از قربانی‌های رویکرد یکجانبه گرایانه و غیرمسئولانه رژیم حاکم آمریکاست. این رژیم اعتقادی به حاکمیت قانون در روابط بین الملل نداشته و این رویکرد خود را به مناسبت های مختلف دنبال کرده است. امروز رژیم آمریکا اولین و بزرگترین ناقض حقوق بین الملل است.  در این رابطه، فهرست بلند بالایی از عدم پایبندی‌های آمریکا نسبت به تعهدات بین المللی، خروج از معاهدات و توافقات دوجانبه و چندجانبه، باز پس گیری امضا (مثل اساسنامه رم دیوان بین‌المللی کیفری)، استفاده ابزاری از اهرم حق السهم مالی در سازمان‌های بین‌المللی و سنگ اندازی در اجرای فعالیت‌های عادی ساز و کار های بین المللی را می‌توان فهرست کرد.

پس از خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی ایران با فرصت دادن به دیپلماسی سعی کرد تا این توافق را زنده نگه دارد. با این حال پس از گذشت یک سال و عملی نشدن تعهدات کشورهای اروپایی برای جبران آثار منفی خروج آمریکا از برجام تصمیم گرفت تا ذیل ماده 36 برجام (برابری حقوق و تکالیف) برخی اقدامات داوطلبانه در خصوص برنامه صلح آمیز هسته ای خود را متوقف نماید. باید توجه داشت این اقدامات در چارچوب برجام و بر اساس حق طبیعی ایران صورت گرفت.

اخیراً ایالات متحده آمریکا می‌خواهد با ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای به شورای امنیت، محدودیت تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. یکی از اصول بنیادین حقوق بین الملل این است که دولتی که تکالیفش را ذیل قطعنامه‌های شورای امنیت انجام نمی دهد؛ نمی‌تواند برای خودش حقوقی از آن متصور شود. بنابراین از آنجایی که ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شده است و تعهداتش ذیل برجام و و قطعنامه ۲۲۳۱ را به‌طور فاحش نقض کرده است؛ اساساً عامل نقض تعهدات نسبت به سند توافق حقی برای استفاده از مفاد توافق علیه طرف متعهد ندارد و نمی‌تواند از آن به عنوان ابزاری علیه ایران استفاده کند یا به دنبال تصویب قطعنامه جدید باشد.

از جامعه بین الملل انتظار می رود سریعاً نسبت به رفتار های غیر مسئولانه رژیم آمریکا واکنش جدی نشان داده و آمریکا را از جمله در رابطه با خروج یکجانبه و غیرقانونی از برجام و اعمال فشار به دیگر کشورها برای همراهی با آن در اعمال فشارهای حداکثری علیه دولت و ملت ایران پاسخگو نماید. جمهوری اسلامی ایران مکرر تاکید داشته است که رویکرد بی کیفر ماندن ایالات متحده آمریکا روند خطرناکی است و تبعات زیادی برای نظم عمومی‌بین‌الملل خواهد داشت.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما